نشانی شرکت: مازندران، ساری، میدان معلم، جنب داروخانه دکترخلوتی، ساختمان نور، ط4، واحد 11
تلفن: 09128386591 و 01133246251

دانلود نقشه با فرمت KML از مناطق چهارگانه ممنوع، محدود، خطر و هشدار کشور به همراه نقشه GeoZone شرکت DJI

ارائه پهپادهای آماده برای پرواز از جانب کمپانی ها و وجود خلبان خودکار در آن، کار هدایت پرنده کمی ساده کرده است و ازین رو تعداد زیادی از علاقه مندان با خرید این محصولات تمایل به تجربه ی پرواز دارند اما به دلیل عدم آگاهی از یک سری اطلاعات دچار دردسر و مشکلاتی می شوند. در کشور ما سازمان هواپیمایی کشوری توسط آموزشگاه های مجاز با برگزاری دوره های آموزشی سعی بر آشنا کردن علاقه مندان با قوانین پروازی دارد. بخش مهمی از این آموزش مربوط به شناخت مناطق پرواز ممنوع می شود که به صورت خلاصه آن را برای شما شرح می دهیم.
 

دانلود نقشه با فرمت KML از مناطق چهارگانه ممنوع، حساس و محدود و هشدار کشور به همراه نقشه GeoZone شرکت DJI

 

دانلود نقشه با پسوند  KML با حجم 1 مگابایت

دانلود نقشه با پسوند KMZ (فرمت فشرده KML) با حجم 200 کیلوبایت

آخرین نسخه: v1401.2 ، تاریخ بروز رسانی: 8 فروردین 1401

NATO Phonetic Alphabet
 
برای شناخت شرایط منطقه، همراه داشتن نقشه اطلاعات پروازی کشور و نحوه ی قرائت آن بسیار حائز اهمیت است. این نقشه را می توانید در اینجا دانلود کنید یا آن را به صورت آنلاین از طریق وبسایت Map.XED.ir به آن دسترسی داشته باشند. بعد از پیدا کردن محل پرواز بر روی نقشه قطعا با علامت های زیادی در محل خود مواجه هستید که در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم. همچنین برای آگاهی از شرایط جوی پرواز می توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید.
در تصویر بالا حروف الفبای هوانوردی را مشاهده می کنید که گام نخست برای شناخت سایر علائم و عبارات هوانوردی است. علامت هایی که توجه بیشتری باید به آن ها داشت شامل موارد زیر می شود.
 
پرواز بکلی ممنوع⛔️ =  P
 
پرواز محدود و فقط با مجوز قبلی ✋️ = R
 
پرواز خطرناک  ⚠️ = D
 
هشدار پرواز احتمالی = C
 
PAPA Area
 
👈 منطقه PAPA ⛔️
که در نقشه با OIP نمایش داده شده و حریم ها به رنگ زرشکی هستند، پرواز بکلی ممنوع (Prohibited) میباشد. این مناطق دائما توسط پایگاه‌های پدافند هوایی پایش و محافظت می شوند.
 
ROMEO Area
 
👈 منطقه ROMEO ✋️
که در نقشه با OIR نمایش داده شده و حریم ها به رنگ آبی هستند ، پرواز محدود (Restricted) و با مجوز قبلی میباشد.
این مناطق معمولا توسط یگانهای پدافندی محافظت می شوند و در آنها مناطق حساس یا حیاتی وجود دارد.
 

DELTA Area

 
👈 منطقه DELTA ⚠️
که در نقشه با OID نمایش داده شده و حریم ها به رنگ نارنجی هستند، پرواز خطرناک (Danger) میباشد. این مناطق عموما مناطق برگزاری رزمایش ها، میدانهای تیر، مناطق تست توپخانه و امثال آن هستند. پرواز در این مناطق بدون هماهنگی با ارگانی که مالکیت حریم هوایی با وی می‌باشد مخاطره آمیز است.
 

CHARLIE Area

 
⬆️ 👈 منطقه CHARLIE 🚁👮
که در نقشه با OIC نمایش داده شده و حریم ها به رنگ سبز و هشدار پرواز احتمالی (Caution) هستند. در هنگام پرواز در این مناطق مراقب سایر پروازها باشید و ترجیحا زیر ارتفاع 100 متر با پهپاد پرواز نمایید.
 

منطقه فرودگاه AIR PORT یا Aerodrome

 
👈 منطقه فرودگاه AIR PORT یا Aerodrome 🏁 ✈️
که در نقشه به صورت دایره قرمز نمایش داده شده و حریم فرودگاه هستند ، پرواز بدون هماهنگی برج مراقبت در این مناطق ممنوع است. علامت دو دایره درون هم، فرودگاه نظامی و یک دایره با چهار گوشه شبیه ساعت، فرودگاه غیر نظامی است.
از دیوار فرودگاه بیش 2.5 کیلومتر فاصله و در جهت طول باند(مسیر تقرب یا فاینال باند) بیش از 8 کیلومتر فاصله بگیرید.
همچنین هر چه به فرودگاه نزدیک تر شوید باید ارتفاع کمتری بگیرید.
 

جدول محدودیت های پروازی پهپادها

 
☝️بر اساس جدول فوق از اماکن مختلف، مناطق نظامی و سیاسی، خطوط انتقال برق و نفت و گاز و بزرگراه ها و پمپ بنزین‌ها و … فاصله بگیرید.
 
DJI Airport Risk Zone Map
 
 
DJI Airport Risk Zone Map Details
نقشه GEO Zone شرکت DJI به تفکیک ریسک پذیری فرودگاه‌ها
 
با توجه به تفاوت ایمنی مربوطه به فرودگاه‌های مختلف، تقسیم بندی بر اساس سه دسته: ریسک بالا، ریسک متوسط و ریسک کم تعریف شده است

 

امید است با آموزش‌های ارائه شده فضای کشور را هم از لحاظ ایمنی ،امنیت و حریم های خصوصی محافظت نمائیم.
منطقه (PAPA (P :
 
که در نقشه بالا با OIP نمایش داده شده و حریم ها به رنگ زرشکی هستند، پرواز بکلی ممنوع (Prohibited) می باشد. این مناطق دائما توسط پایگاه‌های پدافند هوایی پایش و محافظت می شوند.
 
منطقه (ROMEO (R:
 
که در نقشه بالا با OIR نمایش داده شده و حریم ها به رنگ آبی هستند ، پرواز محدود (Restricted) و با مجوز قبلی می باشد.
این مناطق معمولا توسط یگانهای پدافندی محافظت می شوند و در آنها مناطق حساس یا حیاتی وجود دارد.
 
منطقه (DELTA (D:
 
که در نقشه بالا با OID نمایش داده شده و حریم ها به رنگ نارنجی هستند، پرواز خطرناک (Danger) میباشد. این مناطق عموما مناطق برگزاری رزمایش ها، میدانهای تیر، مناطق تست توپخانه و امثال آن هستند. پرواز در این مناطق بدون هماهنگی با ارگانی که مالکیت حریم هوایی با وی می‌باشد مخاطره آمیز است.
 
منطقه (CHARLIE (C:

 

که در نقشه بالا باOIC نمایش داده شده و حریم ها به رنگ سبز و هشدار پرواز احتمالی (Caution) هستند. در هنگام پرواز در این مناطق مراقب سایر پروازها باشید و ترجیحا زیر ارتفاع 100 متر با پهپاد پرواز نمایید.
 
منطقه فرودگاه AIR PORT یا Aerodrome:
 
که در نقشه به صورت دایره قرمز نمایش داده شده و حریم فرودگاه هستند، پرواز بدون هماهنگی برج مراقبت در این مناطق ممنوع است. علامت دو دایره درون هم، فرودگاه نظامی و یک دایره با چهار گوشه شبیه ساعت، فرودگاه غیر نظامی است.از دیوار فرودگاه بیش 2.5 کیلومتر فاصله و در جهت طول باند(مسیر تقرب یا فاینال باند) بیش از 8 کیلومتر فاصله بگیرید.همچنین هر چه به فرودگاه نزدیک تر شوید باید
ارتفاع کمتری بگیرید.
 
 
منبع مقاله: وبسایت موسسه پهپاد به نشانی Pahpad.com
پشتیبان تلگرام